Woda – najzdrowszy wybór dla Twojego dziecka

woda dla dzieci

Niechęć do zabawy i aktywności u przedszkolaka czy problemy z koncentracją u starszaka to częste objawy odwodnienia organizmu dziecka. Możesz temu zapobiegać, podając dziecku do picia wodę źródlaną. Dlaczego właśnie ten rodzaj wody do picia jest najlepszy dla dzieci? Ponieważ w przeciwieństwie do wody z kranu – nawet tej filtrowanej – posiada więcej składników mineralnych.

Chcesz, aby Twoja pociecha zdrowo rosła i prawidłowo się rozwijała? Zadbaj o to, by w jej diecie, poza pełnowartościowymi posiłkami, nie zabrakło również czystej wody. Sprawdź, jakie płyną z tego korzyści dla organizmu dziecka. Dowiedz się także, ile wody dziennie powinna spożywać Twoja pociecha. Poznaj też sposoby na to, by zachęcić dziecko do regularnego sięgania po wodę, zamiast po innego rodzaju napoje.

Zalety picia wody przez dzieci

Dlaczego właściwie dzieci powinny pić wodę? Przede wszystkim dlatego, że jest to najprostszy sposób na utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu. W efekcie organizm dziecka będzie funkcjonował poprawnie we wszystkich jego sferach.

Po drugie woda – zwłaszcza woda źródlana – pozwoli uzupełnić niedobory ważnych dla dziecięcego ustroju składników odżywczych. Mowa tu o takich składnikach jak, chociażby magnez niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, potas bardzo ważny dla serca, czy wapń potrzebny do budowy zdrowych i silnych kości oraz mięśni.

Wśród pozostałych zalet picia wody przez dzieci należy też wymienić:

  • sprawniejsze działanie mózgu, czyli łatwość budowania koncentracji i skupienia,             a także szybsze zapamiętywanie nowych informacji;
  • silniejsza odporność na wirusy i bakterie;
  • regulacja pracy układu pokarmowego, czyli zapobieganie zaparciom u dzieci.

Ponadto woda ułatwia i reguluje przemianę materii oraz sprzyja łagodnemu oczyszczaniu organizmu. Tym sposobem dzieci mają zawsze dużo energii do działania.

Picie wody zamiast tak lubianych przez dzieci słodkich napojów przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Pomaga też w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, gdyż powstrzymuje przed podjadaniem.

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu sprzyja też lepszemu samopoczuciu przez cały dzień. Dzięki temu dziecko nie będzie rozdrażnione ani nadmiernie pobudzone. Właściwie nawodniony organizm dziecka zagwarantuje mu też lepszy i spokojniejszy sen.

Zalecane ilości wody dla dzieci w różnych grupach wiekowych

Jak więc widzisz picie wody przez dzieci, oznacza szereg korzyści dla ich organizmu. Ale czy wiesz, ile wody powinno pić dziecko? Ilość ta zależna jest od wieku dziecka i kształtuje się następująco:

  • niemowlę – powinno wypijać ok. 800 – 1000 ml wody/dziennie;
  • dziecko w wieku 1 – 3 lat – powinno wypijać 1250 ml wody/dziennie
  • dzieci w wieku 4 – 9 lat – powinny spożywać co najmniej 1,5 litra wody / dziennie. 

Istnieją też normy według, których kluczowym przelicznikiem jest waga dziecka. Oznacza to w praktyce, że na każdy kilogram masy ciała dziecka przypada 0,03 litra wody.

Jaką wodę dla dziecka wybrać?

Wiesz, już jak ważną rolę odgrywa woda w życiu i rozwoju dziecka. Znasz też zalecane ilości wody dla dzieci. Czas dać odpowiedź na pytanie – jaka woda dla dziecka jest najlepsza? Według ekspertów niekwestionowanym liderem wśród tego typu napojów dla dzieci jest woda źródlana, ze względu na niską zawartość sodu. Co ważniejsze w przypadku niemowląt najbezpieczniejsza będzie woda butelkowana, ale po przegotowaniu. Najlepiej, jeśli będzie posiadała rekomendację Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Gdy dziecko skończy rok, możesz mu podawać wodę niegotowaną.

3-latek może pić wodę średniozmineralizowaną, pod warunkiem, że na etykiecie będzie widniała informacja, iż nie zawiera ona więcej niż 20 mg/l sodu i siarczanów.

Jeśli Twoja pociecha skończyła już 7 lat, może pić wodę z kranu, ale pod warunkiem, że będzie to woda filtrowana bądź przegotowana.

Na rynku możesz też znaleźć szeroką ofertę wód mineralnych smakowych. Jednak nie są one polecane dla dzieci ze względu na dużą zawartość cukru oraz wielu innych substancji słodzących, czy odpowiedzialnych za jej kolor, czy walory smakowe.

Jeśli chcesz mieć pewność co do bezpieczeństwa i jakości wody, którą będziesz podawać swoim dzieciom, wybierz naturalną wodę mineralną Żywiec Perła®. Jest to woda źródlana o niskiej mineralizacji oraz idealnej czystości. Została ona uznana za wodę niskosodową. Posiada ona również niską zawartość wapnia i charakteryzuje się odczynem zasadowym 8,18 pH – najwyższym spośród wód mineralnych obecnie dostępnych na rynku.

Jak zachęcić dzieci do picia wody?

Już wiesz, że woda jest niezwykle ważna dla zdrowia dziecka. Nie zawsze jednak pociecha chce po nią sięgać. Zobacz, jak sprawić, że Twoje dziecko samo będzie wybierać wodę do picia.

Zadbaj o atrakcyjny wygląd pojemnika na wodę – używaj w tym celu kolorowych szklanek, ciekawych bidonów lub butelek bądź kubków ze słomkami.

Sięgnij po dodatki smakowe – idealnie nadają się do tego celu owoce, miód oraz liście mięty i szałwii.

Stwórz rutynę – w trakcie nauki, zabawy, a nawet odpoczynku co jakiś czas zawołaj dziecko do siebie i wypijcie razem po szklance wody z dodatkami.

Zadbaj, aby dziecko miało stały dostęp do świeżej wody!

Zachęcając dziecko do tego, by wybierało wodę, zamiast kolorowych napojów, musisz pamiętać, by miało ono zapewniony stały dostęp do jej źródła. Świetnym rozwiązaniem może być w tym przypadku dystrybutor wody źródlanej Aquavita. Łatwe w obsłudze, estetycznie wykonane dystrybutory ułatwiają sięganie po świeżą i pyszną wodę, która nie tylko gasi skutecznie pragnienie, ale jednocześnie korzystnie wpływa na zdrowie i organizm dziecka. 

Aquavita posiada w swojej ofercie nie tylko praktyczne dystrybutory wody do domu. Ale także specjalne poręczne dystrybutory wody dla szkół, czyli dostosowane do potrzeb dzieci. 

Zobacz: Korzyści z dystrybutora wody w szkole

Comments are closed for this post.