Prawidłowe nawodnienie organizmu w upały

woda - nawadnianie organizmu

Lato pełne słońca i ciepła to bez wątpienia recepta na idealne wakacje. Wielu z nas cały rok wyczekuje tych gorących dni, aby móc spędzać je aktywnie z rodziną, zwiedzając ciekawe miejsca albo wylegując się na plaży na wygodnym leżaku z drinkiem w ręku.

Choć to czas pełen radości i niezapomnianych wspomnień, często zapominamy o jednej bardzo istotnej, wręcz niezbędnej rzeczy w te upalne dni – o prawidłowym nawodnieniu organizmu! Niejedna osoba zakończyła urlop silnym odwodnieniem lub udarem cieplnym, ponieważ nie dbała o to, by w czasie upałów przyjmować odpowiednią ilość wody.

Dlaczego trzeba pamiętać o piciu wody w czasie letnich upałów? Jaką wodę najlepiej spożywać? I jak zapewnić sobie stały dostęp do czystej, świeżej wody?

Jakie są konsekwencje odwodnienia organizmu?

Latem nasz organizm w szczególności potrzebuje częstego nawadniania z prostego powodu – zdecydowanie intensywniej się pocimy, a to w naturalny sposób pozbawia nasze ciała wody. Wraz z wodą tracimy także elektrolity, czyli sód i potas, co zaburza gospodarkę naszego organizmu.

Gdy dochodzi do odwodnienia, wcale nie musimy w pierwszej kolejności czuć pragnienia. Paradoksalnie, niejeden doświadczył odwodnienia właśnie dlatego, że nie czuł potrzeby ugaszenia pragnienia, a w związku z tym nie pił tak często, jak powinien.

Odwodnienie już na poziomie 2-3% możemy rozpoznać po wystąpieniu osłabienia, bólu i zawrotów głowy, przemęczenia, a także wzrostu ciśnienia tętniczego. W gorące dni bez przyjmowania odpowiedniej ilości płynów możemy nawet zemdleć!

Z czasem mogą dojść objawy takie jak zaczerwienienie skóry, skurcze mięśni czy zaparcia. Odwodnienie utrzymujące się przez dłuższy czas znacząco podnosi ryzyko wystąpienia udaru lub zawału. Widać więc, że nie jest to błaha sprawa.

Co pić, a czego unikać w czasie letnich upałów?

Latem lubimy sięgać po różnego rodzaju zimne napoje, które mają orzeźwić, ochłodzić i ugasić pragnienie. Przepadamy za mrożoną kawą, zimnym piwem czy napojami gazowanymi. Czy to najlepszy wybór, aby zadbać o nawodnienie organizmu? Nie do końca.

Oczywiście nie ma w tym nic złego, że latem podczas urlopu sięgniemy po tego rodzaju napitki, nie powinny one jednak stanowić dla nas głównego źródła nawodnienia. Wbrew pozorom, słodkie napoje gazowane czy alkohol tylko na chwilę gaszą pragnienie. Po paru minutach zaczynamy odczuwać jeszcze większą chęć napicia się czegoś. Dlaczego tak się dzieje?

Duża ilość cukru zawarta w tych napojach znacząco obniża wchłanianie płynu przez organizm, w efekcie czego nie zostaje on nawodniony. Z kolei kofeina zawarta w kawie czy napojach energetyzujących może wypłukiwać składniki mineralne z organizmu, które tracimy również pocąc się.

Co zatem pić w gorące, duszne dni? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest picie zwykłej wody. Czysta woda źródlana orzeźwi i ugasi pragnienie. Lepiej wybierać wodę letnią niż zimną, gdyż nie narazi nas na przeziębienie czy ból gardła.

Jeżeli chcemy uzupełnić elektrolity, warto wybrać wody wysokomineralizowane lub na przykład sok pomidorowy, bogaty w potas. Zawsze jednak miejmy ze sobą czystą wodę źródlaną, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, w biurze, na plaży czy na wycieczce.

Ile powinniśmy pić wody każdego dnia?

Na przestrzeni lat mówiło się o różnych wartościach, ale uśredniając kobiety powinny przyjmować średnio 2 litry płynów dziennie, a mężczyźni około 2,5 litra.

Naturalnie wartości te wyglądają inaczej w przypadku dzieci w różnym wieku. I tak dzieci do lat trzech powinny wypijać 1250 ml wody na dobę, do lat 6 – 1600 ml na dobę, a do lat 9 – 1750 ml na dobę.

Należy jednak pamiętać, że część powyższego zapotrzebowania pokrywa woda zawarta w pożywieniu, na przykład w warzywach, owocach, zupach czy mleku i jego przetworach. Źródłem wody są także zdrowe napoje na jej bazie, czyli soki, koktajle i inne. Zatem realnie samej czystej wody należy wypić około 1,5 litra dziennie.

Gdy pijemy wodę, lepiej robić to częściej i w mniejszych porcjach niż jednorazowo wypić jej litr, gdy już poczujemy silne pragnienie. Wypicie zbyt dużej ilości wody naraz sprawi, że większość jej wydalimy razem z moczem. W efekcie wcale nie nawodni nas w odpowiedni sposób.

Pijąc częściej, ale mniej, utrzymujemy nawodnienie organizmu na stałym poziomie, zachowując równowagę w gospodarce wodnej. Jednocześnie nie musimy zbyt często odwiedzać toalety. To najlepsza i najskuteczniejsza ochrona przed odwodnieniem w upalne dni.

Zobacz też: Ile litrów wody dziennie powinno się wypijać?

Zapewnij sobie dostęp do czystej, świeżej wody

Aby w czasie letnich upałów zawsze mieć dostęp do czystej, przefiltrowanej wody, warto zamówić wodę z dostawą do domu! Dystrybutory wody do domu i biura to świetny sposób na zapewnienie odpowiedniej ilości wody pitnej sobie, swoim bliskim czy pracownikom. Sprawdź naszą ofertę dystrybutorów wody źródlanej do domu i do firmy oraz dystrybutorów filtrujących wodę. Oferowana przez nas woda pochodzi ze sprawdzonych źródeł głębinowych, możesz więc mieć pewność, że zawsze jest najwyższej jakości oraz wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Comments are closed for this post.