Sanityzacja dystrybutorów wody – na czym polega i jak często się ją wykonuje?

dystrybutory wody

Samo postawienie w firmie dla pracowników dystrybutora wody i regularne zaopatrywanie go w pełne butle nie wystarczy, aby sprawa ustawowego zapewnienia ciągłego dostępu do wody zdatnej do picia była załatwiona. Jak każde urządzenie i zbiornik, również dystrybutor wody wymaga regularnego czyszczenia. To gwarancja świeżości, jakości i przede wszystkim zdrowia pracowników oraz gości odwiedzających siedzibę firmy. Jak w takim razie prawidłowo przeprowadzić sanityzację wody i co trzeba wiedzieć o tym procesie?

W całym procesie najważniejsza jest… współpraca z zaufanym, rzetelnym dostawcą wody. Dzięki odpowiednio sporządzonej umowie nie ma obaw, że w firmie będzie znajdować się zanieczyszczona woda. Ale po kolei: co to jest sanityzacja dystrybutora wody i jak się za to zabrać?

Na czym polega sanityzacja dystrybutora wody?

Naturalnym procesem związanym z częstym użytkowaniem dystrybutorów wody jest gromadzenie się w butlach mikroorganizmów, nierzadko również drobnoustrojów i osadzanie na ściankach osadów różnego rodzaju. Sanityzacja dystrybutorów ma za zadanie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, aby spożywana woda była zdrowa i nie powodowała żadnych dolegliwości u pracowników czy klientów. Ważne, aby całościowego oczyszczania dystrybutora dokonywał fachowiec zatrudniony w firmie zaopatrującej w wodę.

Proces sanityzacji wody jest dwuetapowy – w pierwszej kolejności czyszczone są zewnętrzne elementy urządzenia, oczywiście z pomocą środków posiadających stosowne atesty. Aby zachować wszelkie zasady higieny i bezpieczeństwa, jedynie ten etap prac można wykonać samodzielnie. W drugim etapie sanityzacji dystrybutora wody wymianie podlegają części mające bezpośrednią styczność ze spożywanym płynem – są to oba krany, ociekacz oraz oczywiście sam zbiornik na wodę. Części te poddawane są czyszczeniu w wysokich temperaturach, a następnie przechowywane w hermetycznych opakowaniach aż do kolejnego montażu na miejscu. Wszystko odbywa się zatem z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa,

Zalety przeprowadzenia sanityzacji systematycznie

Rozsądnych posiadaczy dystrybutorów z pewnością nie trzeba przekonywać do konieczności regularnego wykonywania sanityzacji dystrybutorów – to podstawa w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz zdrowia pracowników. Nieczyszczone powierzchnie realnie zagrażają, mogą powodować niestrawności, bóle żołądka, a w niektórych przypadkach być zarzewiem poważniejszych problemów ze zdrowiem – i powodem pójścia na zwolnienie lekarskie.

Prawidłowo przeprowadzona sanityzacja wody gwarantuje dobre samopoczucie oraz bezpieczeństwo – a to podstawa zaufania pracowników do firmy. To również najlepszy sposób na okazanie pracownikom, że firmie na nich zależy i że zwyczajnie o nich dba. Regularnie przeprowadzane czyszczenie z czysto technicznego punktu widzenia zapewnia także większą sprawność wypożyczanych urządzeń, zwiększa ich żywotność, zmniejsza częstotliwość zdarzających się awarii i poprawia wygląd.

Be the first to write a comment.

Your feedback