Jaka jest różnica pomiędzy wodą źródlaną i wodą mineralną?

Woda z butelki

Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że optymalne nawodnienie organizmu jest ważne nie tylko ze względu na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim z uwagi na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Choć w wielu źródłach znaleźć można informacje o tym, ile płynów powinniśmy wypijać w ciągu doby, warto wiedzieć, że ani kawa, ani czarna herbata nie są wystarczające do zaspokojenia potrzeb organizmu w brakujące minerały i mikroelementy. Mało tego: to właśnie ich nadmierne spożycie przyczynia się do wypłukiwania tak ważnych dla naszego funkcjonowania pierwiastków jak magnez czy potas. Dlatego zamiast przeliczać ile i jakich płynów powinniśmy wypijać, sięgajmy po wodę – i ta wodociągowa (w wielu miastach kranówka jest zdatna do bezpośredniej konsumpcji) i źródlana czy mineralna są najlepsze, kiedy chcemy zachować nawodnienie organizmu na optymalnym poziomie.

Polacy coraz częściej zwracają uwagę na jakość wypijanej wody, ale choć każdy zna określenia „woda źródlana” i „woda mineralna”, to wiele osób nie wie, czym te rodzaje wody się różnią.

Woda mineralna – woda o wysokim stężeniu składników mineralnych

Wody mineralne to wody z naturalnych złóż podziemnych izolowanych geologicznie od zewnętrznych zanieczyszczeń, które wyróżniają się pierwotną czystością, stałym składem chemicznym oraz zawartością mikro- i makroelementów w ilościach i wzajemnych proporcjach korzystnych dla naszego zdrowia. Wody mineralne muszą zawierać co najmniej 250 ppm (ang. Parts Per Million) składników mineralnych. Jednostka ppm określa więc, ile cząsteczek związku chemicznego przypada na 1 milion cząsteczek roztworu. Większość wód mineralnych zawiera więcej niż jeden składnik mineralny. O składzie wody informuje jej nazwa. Na rynku znajdziemy np. wody siarkowe, wody magnezowe, manganowe, żelaziste czy wody fluorkowe albo magnezowo-potasowe czy magnezowo-wapniowe.

Warto wiedzieć, że wody o wysokim stężeniu składników mineralnych (wody wysokozmineralizowane) ma zawsze charakterystyczny intensywny smak i zapach. Wody mineralne, które mają stężenie składników mineralnych między 4.000 mg/l a nawet 24.000 mg/l określa się mianem wód leczniczych. Te naprawdę
działają tak jak lekarstwa i nie wolno ich przedawkować, bo mogą zaszkodzić.
Wody lecznicze nie nadają się do gaszenia pragnienia, służą jedynie jako element terapii uzupełniającej np. w dolegliwościach żołądkowych, chorobach nerek czy cukrzycy.

Woda w butelkach

Woda źródlana – woda do spożywania na co dzień

Woda źródlana zawiera zazwyczaj do 500 mg/l składników mineralnych. Wydobywana jest jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, jest pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym i nie różni się właściwościami i składem mineralnym od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Woda źródlana jest łagodna w smaku, jest bezwonna (chyba że macie bardzo czuły nos, który potrafi poczuć ten krystaliczny zapach…) i można spożywać ją bez ograniczeń. W przeciwieństwie do wody mineralnej, doskonale nadaje się m.in. do parzenia kawy albo herbaty i do gotowania.

Woda źródlana – woda idealna dla dzieci i osób starszych

Woda źródlana to idealna woda dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. To optymalny wybór dla osób prowadzących tryb życia charakteryzujący się umiarkowaną aktywnością fizyczną oraz osób cierpiących na nadciśnienie, choroby nerek i serca. Niska zawartość minerałów sprawia, że woda źródlana idealnie nadaje się do spożywania przez osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami (np. cukrzycą). To również doskonała baza do przygotowywania innych napojów (w tym gorących – kawy i herbaty) oraz rozmaitych posiłków (np. zup i sosów, gotowania makaronu, kasz czy pierogów). Nie tylko skutecznie gasi pragnienie i nawadnia, ale również wspiera organizm człowieka w utrzymywaniu równowagi kwasowo – zasadowej.

Woda źródlana z owocami

Kiedy powinno się pić wodę mineralną?

Omówione wyżej właściwości wód mineralnych sprawiają, że są one polecane określonym grupom konsumentów, np.sportowcom; osobom często przebywającym w wysokich temperaturach, w ciepłym klimacie czy osobom zmagającym się z zaburzeniami układu trawienia i dolegliwościami żołądkowymi. W zależności od zapotrzebowania naszego organizmu na poszczególne składniki mineralne, wybieramy te wody, które zawierają odpowiednią ilość niezbędnych nam akurat składników.

Wodę mineralną powinno się pić jako element zbilansowanej diety (np. woda niskosodowa), suplementacji (np. woda magnezowa), czy w ramach regulacji niektórych funkcji fizjologicznych (woda mineralna z dużą zawartością wodorowęglanu sodowego lub siarczanu magnezu).

Jak widać różnice między wodą źródlaną a wodami mineralnymi i leczniczymi nie sprowadzają się do nazewnictwa – kluczowe jest stężenie składników mineralnych. Na co dzień bez obaw sięgać możemy po wodę źródlaną, która ma uniwersalne przeznaczenie i delikatny smak. Dobra woda źródlana harmonijnie wkomponowuje się w zdrowy styl życia i wpisuje się w nasze codzienne rytuały związane z realizacją licznych obowiązków i wyzwań zawodowych.

Comments are closed for this post.